15.12.2007 – RC Biała Podlaska z roboczą wizytą w Mińsku na Białorusi

Realizując Porozumienie Rakowiskie z czerwca 2007 roku, na zaproszenie klubów Rotary z Mińska ( RC Mińsk i RC Mińsk City) na wspólne posiedzenie w dniu 15.12.2007 udała się na Białoruś delegacja RC Biała Podlaska w składzie:
Prezydent Janusz Matusiak, Past Prezydent Jola Kaliszuk, Przewodniczący Komisji Zagranicznej Jarek Meleszko oraz Przewodnicząca Komisji Rotary Foundation Danusia Sobakiewicz.

Po dotarciu do Mińska o godz. 16.00 rozpoczęło się wspólne posiedzenie pod przewodnictwem Włodzimierza Karyagina Przewodniczącego Komitetu Białoruś-Polska Dystryktu 2230. W spotkaniu ze strony Białoruskiej uczestniczyli Asystent DG Igor Velichansky, Prezydent RC Mińsk Vasiliy Ostrovsky, Prezydent RC Mińsk City Andrey Lipkin oraz członkowie klubów z Mińska. W czasie spotkania przyjęto wstępny projekt porozumienia o współpracy, które ma zostać dopracowany przez RC Biała Podlaska i po akceptacji klubów podpisany jako obowiązujący w lutym 2008r. RC Biała Podlaska oczekuje, w ramach jego realizacji, ze strony białoruskich partnerów aktywnego uczestnictwa i rozwijania Centrum Dialogu Rotary w Białej Podlaskiej.
Po zakończeniu części oficjalnej gospodarze zaprosili polskich rotarian na kolację oraz wieczór ze striptisem.
Rano w czasie śniadania na 21 piętrze Hotelu Białoruś można było podziwiać panoramę Mińska. W drodze powrotnej z gościnnej Białorusi bialscy rotarianie zwiedzili „Linię Stalina” wybudowaną przez Rosję Sowiecką w 1932 roku celem obrony przed atakiem Polski! Linia jednak nigdy nie spełniła swej roli, nie tylko z powodu braku agresji Piłsudskiego, ale również w 1941r, gdy hitlerowska armia ominęła ją i zmusiła Armię Czerwoną do wycofania.
Pozostaje mieć nadzieję, że po wejściu Polski do strefy Schengen, idea rotariańska będzie bez trudu również pokonywać granice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *