15.12.2007 – RC Biała Podlaska z roboczą wizytą w Mińsku na Białorusi

Realizując Porozumienie Rakowiskie z czerwca 2007 roku, na zaproszenie klubów Rotary z Mińska ( RC Mińsk i RC Mińsk City) na wspólne posiedzenie w dniu 15.12.2007 udała się na Białoruś delegacja RC Biała Podlaska w składzie:
Prezydent Janusz Matusiak, Past Prezydent Jola Kaliszuk, Przewodniczący Komisji Zagranicznej Jarek Meleszko oraz Przewodnicząca Komisji Rotary Foundation Danusia Sobakiewicz.

Po dotarciu do Mińska o godz. 16.00 rozpoczęło się wspólne posiedzenie pod przewodnictwem Włodzimierza Karyagina Przewodniczącego Komitetu Białoruś-Polska Dystryktu 2230. W spotkaniu ze strony Białoruskiej uczestniczyli Asystent DG Igor Velichansky, Prezydent RC Mińsk Vasiliy Ostrovsky, Prezydent RC Mińsk City Andrey Lipkin oraz członkowie klubów z Mińska. W czasie spotkania przyjęto wstępny projekt porozumienia o współpracy, które ma zostać dopracowany przez RC Biała Podlaska i po akceptacji klubów podpisany jako obowiązujący w lutym 2008r. RC Biała Podlaska oczekuje, w ramach jego realizacji, ze strony białoruskich partnerów aktywnego uczestnictwa i rozwijania Centrum Dialogu Rotary w Białej Podlaskiej.
Po zakończeniu części oficjalnej gospodarze zaprosili polskich rotarian na kolację oraz wieczór ze striptisem.
Rano w czasie śniadania na 21 piętrze Hotelu Białoruś można było podziwiać panoramę Mińska. W drodze powrotnej z gościnnej Białorusi bialscy rotarianie zwiedzili „Linię Stalina” wybudowaną przez Rosję Sowiecką w 1932 roku celem obrony przed atakiem Polski! Linia jednak nigdy nie spełniła swej roli, nie tylko z powodu braku agresji Piłsudskiego, ale również w 1941r, gdy hitlerowska armia ominęła ją i zmusiła Armię Czerwoną do wycofania.
Pozostaje mieć nadzieję, że po wejściu Polski do strefy Schengen, idea rotariańska będzie bez trudu również pokonywać granice.