16.10.2011 – V Urodziny RC Biała Podlaska

Jakże szybko i niepostrzeżenie dzień za dniem, miesiąc za miesiącem są pochłaniane przez mijające lata. Wspaniale jest gdy równolegle powstaje i żyje kapitał dobrych , szlachetnych czynów, że nie jest to tylko odwieczna prawidłowość przemijania. Jakże niedawno, przed pięcioma laty, 16 października 2006 roku przeżywaliśmy charter naszego klubu, RC Biała Podlaska, z udziałem DG Wojtka Czyżewskiego. Minęło pięć lat i zawsze takie właśnie rocznice są doskonałą okazją do podsumowań i wspomnień. Klub nasz wkraczał w rotariański świat ucząc się pracy na rzecz innych w myśl hasła „service above self”, zawsze wspierani przez sponsorskie kluby RC Warszawa City i Portland Metropolitan oraz wielu przyjaciół. Wielkim wydarzeniem związanym z charterem był zakup karetki przewozowej dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej wraz z klubami Warszawa City, Milano Nord, Berlin Luftbrucke, Portland Metropolitan. Na samym starcie zostały przyjęte też dwa strategiczne cele: pomoc uzdolnionej wokalnie młodzieży oraz wsparcie dzieci upośledzonych i są one realizowane nadal. Pierwszym było pomaganie dzieciom z zespołu wokalnego Chwilka (łączna suma grantów to ok. 12000), drugim zaś podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zalutyniu (łączna suma to ok. 10000zł, ciepłe ubrania zimowe, paczki świąteczne). Oprócz tego wiele, wiele innych: dofinansowanie dzieciom z rodzin patologicznych w wyjazdach na wakacje, szczepienia przeciw grypie, przekazanie łóżek do szpitala w Parczewie, leków na Białoruś, wózków inwalidzkich potrzebujący, zbiórki używanych sprzętów i odzieży, przekazanie pieniędzy na rzecz Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Psami w Drelowie, założenie centralnego ogrzewania matce z dwójką niepełnosprawnych dzieci.
Oprócz działalności charytatywnej klub realizuje od początku 2 stałe projekty: Rotariański Festiwal Nalewek, zawsze w czerwcu, mający integrować środowisko rotariańskie oraz Centrum Dialogu Rotary Biała Podlaska, promujące szeroko pojęty dialog, zawsze w rocznicę powstania klubu.